POPEK MONSTER – przybliżamy jego sylwetkę przed KSW 41

Już za niespełna miesiąc, 23 grudnia odbędzie się w Katowicach gala KSW 41. Jednym z bohaterów tego wydarzenia będzie Paweł „POPEK” Mikołajuw (3-2), którego rywalem został debiutujący w zawodowym MMA Tomasz Oświeciński (0-0). W związku z tym, postanowiliśmy nieco przybliżyć fanom sylwetki obu zawodników.

POPEK, w skrócie – raper, współzałożyciel firmy odzieżowej „JP” oraz założyciel zespołu „Gang Albanii”, człowiek, który wytatuował sobie gałki oczne, poddał się skaryfikacji oraz od 2008 roku profesjonalny zawodnik MMA.

Życiorys:

Popek, Dziecko Wojny, Monster, Król Albanii, Król życia, Paweł Rak – to główne pseudonimy Pawła Ryszarda Mikołajuwa urodzonego w 1978 roku w Legnicy. W wieku 14 lat opuścił dom rodzinny, nie ukończył żadnej szkoły, ale biegle mówi w języku angielskim i niemieckim. W 2007 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. Wyjazd ten był spowodowany wystawieniem na niego listu gończego za kradzież z włamaniem. W przeszłości Popek dopuścił się również innego przestępstwa, za które został skazany na 7 lat pozbawienia wolności.

Niemniej nakaz jego aresztowania uchylono w 2016 roku, wtedy to powrócił do Polski. Tak jak zapowiadał, rozpoczął trasę koncertową po kraju, a na wydarzeniach z jego udziałem regularnie pojawią się tłumy fanów. Powrót do kraju wiązał się również ze wznowieniem kariery w MMA. Artysta rozpoczął regularne treningi i przyznał, że porzucił niezdrowy tryb życia (związany m.in. z regularnym braniem narkotyków) na rzecz właśnie mieszanych sztuk walki. Na profilu Popka regularnie pojawiają się też informacje o akcjach charytatywnych, w które się angażuje i również zachęca do tego swoich fanów.

„Popek za życia”

W 2017 roku powstał film dokumentalny ukazujący historię Pawła Mikołajuwa. Film ten będący produkcją niezależną został określony przez dystrybutorów jako „kontrowersyjny” i trafił do kin 18 stycznia. Ukazano w nim m.in. okres dzieciństwa Popka, relacje z rodzicami, powody skaryfikacji, ostatnie miesiące pobytu w Anglii oraz powrót do Polski. Wraz z pojawieniem się filmu w kinach Popek poinformował fanów, że Robert M nie będzie dłużej częścią Gangu Albanii, zespołu, który utworzył wraz z nim w 2015 roku. Powodem miał być aspekt finansowy, czyli pieniądze, których Rozbójnik Alibaba zażądał za użycie swojego wizerunku.

Poniżej fragment streszczenia produkcji:

Przed wszystkim to nie jest typowy film – nie znajdziesz tu ani jednego aktora. Ale nie zechcesz szukać, bo akcja toczy się tak szybko, a każdy kadr przynosi tyle informacji, że w natłoku obrazu i dźwięku możesz szybko zapomnieć co się naprawdę dzieje. O obecności kamery świadczy tylko obraz, który oglądasz, ale kamera jest wszędzie i zawsze w odpowiednim czasie. Rejestruje najważniejsze momenty transformacji Pawła „Popka” Raka, nie wiadomo tylko kto i w co się zmienia. Ta przemiana nie miała początku – jak opowiada główny bohater, jego życie zawsze było niewiarygodne. Poznając kolejne szczegóły możesz zrozumieć, że tej przemianie nie będzie też końca.

Opowieść jest ścisłym opisem życia – jak w życiu ciemność sąsiaduje tu ze światłem, piękno wyłania się z brzydoty, nic nie jest takie jakie może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ale to nie życie tylko film, obraz. Obraz króla złożony z rozmów, spotkań i fragmentów muzyki. Nie ważne czego Królem jest Popek. Znaleźć się w sercach milionów Polaków i być kojarzonym przez kolejne miliony to bezdyskusyjne królestwo. I włączając film „Popek za życia” możesz na chwilę wziąć udział w życiu króla.

Kariera muzyczna – początek:

Na początku swojej kariery, czyli w 2001 roku Popek współpracował z Firmą, zespołem, do którego należeli Tadek oraz Kali. Jako członek grupy, brał udział w nagraniu pięciu płyt. Później został współtwórcą marki odzieżowej „JP”. Nazwa ta jak powszechnie wiadomo, nawiązuje do nienawiści do policji. Raper wziął udział w pięciu produkcjach grupy:

Pierwszy nielegal (2001),
Z dedykacją dla ulicy (2002),
Przeciw kurestwu i upadkowi zasad (2008),
Kontynuacja (2009),
Nasza broń to nasza pasja (2011)

Kariera solowa:

W 2007 roku powstała jego pierwsza solowa płyta – Wyjęty spod prawa. Rok później, w Londynie Popek wydał drugi album – Heavyweight. Gościli w nim m.in. Jędker, Bosski Roman oraz Sokół. 5 lat później, w 2013 roku ukazała się trzecia płyta rapera – Monster, a w 2014, czwarta – Monster 2. Tym razem współpracy z nim podjęli się Olsen, The Game, NON Koneksja oraz Kaen.

W 2014 Popek wraz z producentem muzycznym Matheo wydał utwór, który był remixem piosenki Michaela Johnsona „Dirty Diana”. Piosenka bardzo szybko zyskała sporą popularność i po dwóch tygodniach osiągnęła wyświetlenia na poziomie 1,5 miliona w serwisie YouTube.

Gang Albanii:

W 2015 roku wraz z producentem muzycznym Robertem M (Robertem Mączyńskim) Popek założył zespół o nazwie Gang Albanii. Później do składu dołączył Borixon, a debiutancki album Królowie życie został wydany pod koniec kwietnia tego samego roku. Płyta zyskała w Polsce status diamentowej.

Drugim albumem, wydanym zaledwie rok później był ten o tytule Ciężki gnój, który również odniósł spory sukces, zyskując status podwójnej platyny.

Trzecią płytą była ta nosząca nazwę Król Albanii. Ona również była komercyjnym strzałem w dziesiątkę i pokryła się platyną. Artysta pochwalił się niedawno, że singiel Wodospady, wydany w 2015 roku osiągnął właśnie liczbę 50 milionów wyświetleń na YouTube:

Jak wspomniano wcześniej, Gang Albanii obecnie jest współtworzony przez Pawła „Popka” Mikołajuwa oraz Tomasza „Borixona” Boryckiego.

Skaryfikacja i wytatuowanie gałek ocznych:

Popek wywołał nie lada kontrowersję, gdy poddał się skaryfikacji, czyli zabiegowi polegającemu na nacięciu skóry, tak, aby po jej zagojeniu powstały określone wzory. Tym oto sposobem jego twarz ozdabiają blizny o charakterystycznym kształcie.

Co więcej, artysta ponownie zaskoczył wszystkich, gdy zdecydował się na wytatuowanie gałek ocznych, zmieniając ich kolor na czarny. Dodatkowo na potrzeby teledysku „Pain Be My Guest” zawiesił się na hakach za skórę. Nie można też zapomnieć o wymianie zębów na te ze złota. Jaki był koszt skaryfikacji i wytatuowania gałek ocznych? W programie 20m2 Łukasza Jakóbiaka raper przyznał, że wydał na to około 11 tysięcy funtów, czyli 55 tysięcy złotych.

Tak raper wyglądał przed zabiegiem:

fakt.pl

A tak prezentowała się jego twarz po zabiegu:

fakt.pl

Kariera w MMA:

Raper zaczął swoją przygodę z mieszanymi sztukami walki po wyjeździe do Londynu. Wówczas podjął treningi w klubie Team Titan, a jego trenerem był Mickey Papas. Profesjonalną przygodę zaczął drugiego lutego 2008 roku na gali Cage Rade – Contenders, gdzie wygrał z Glenem Reidem przez TKO w drugiej rundzie. Później jeszcze dwukrotnie wystąpił na wyspach, ponownie na gali Cage Rage, pokonując Keva Simsa przez KO w pierwszej rundzie oraz na FX 3 – Fight Night 9, tym razem zaliczając porażkę przed czasem. W czwartej minucie pierwszej rundy znokautował go Sander Duyvis.

Warto zaznaczyć, że wszystkie trzy walki Popek stoczył w ciągu jednego roku, aczkolwiek później, z uwagi na wcześniejsze wybryki publiczności wspierającej go w Reading tego wieczoru został ukarany zakazem odbywania oficjalnych walk MMA. Na skutek tego zawodnik zawiesił działalność sportową.

Tak wyglądała pierwsza zawodowa walka Popka w MMA w 2008 roku:

Kontrakt z KSW – walka z Mariuszem Pudzianowskim:

8 lat później ogłoszono, że Król Albanii zmierzy się z Mariuszem Pudzianowskim na gali KSW 37: Circus of pain, którą zaplanowano 3 grudnia w Krakowie. Do tej walki zawodnik przygotowywał się pod okiem m.in. Marcina Różalskiego, z którym później popadł w konflikt i współpraca została zerwana. W krakowskiej Tauron Arenie Popek musiał uznać wyższość rywala i przegrał to starcie. Walka skończyła się bowiem po minucie i dwudziestu sekundach pierwszej rundy przez TKO. Na tamten moment zawodowy rekord Popka wynosił 2-2.

KSW

Współpraca i konflikt z Marcinem „Różalem” Różalskim:

Po wyżej wymienionej walce i przegranej z Mariuszem Pudzianowskim, Marcin Różalski postanowił, że nie będzie dłużej stał w narożniku Popka. „Różal” zapytany przez dziennikarza sportowefakty.wp.pl o powód tej decyzji powiedział:

„To była w stu procentach moja decyzja. Na gorąco, tuż po gali wyraziłem chęć współpracy, ale postanowiłem przeanalizować na chłodno to, co stało się w klatce. Po powrocie do domu kilkukrotnie obejrzałem tę walkę z odtworzenia. Po tym co zobaczyłem, opadły mi ręce.

W służbach specjalnych jest takie powiedzenie: death before dishonor (śmierć przed hańbą – red.). Nie widziałem takiej determinacji u Pawła. Widziałem za to spanikowanie i oddanie walki. Nie ukrywajmy tego. „Popek” przyjął odczepny cios bity z przedramienia, po chwili poszedł drugi. To uderzenie nawet nie doszło do głowy, kiedy on już leżał na ziemi. Musiałem obejrzeć kilka powtórek, żeby zobaczyć, co tam się tak naprawdę wydarzyło. Nie mogłem uwierzyć, że stało się coś takiego. Ja w to k…a nie wierzyłem!”

Marcin Różalski FB

Walka z Robertem Burneiką:

Zawodnik wyszedł jednak „na plus” po wygranej walce z Robertem Burneiką na jednej z największych imprez MMA w historii Polski, KSW 39: Colosseum. Gala odbyła się pod koniec maja na Stadionie Narodowym, a wygraną Popka w pierwszej rundzie (ponownie przez TKO) oglądało na żywo ponad 55 tysięcy fanów. Tym razem do tego starcia przygotowywał go jeden z najlepszych trenerów boksu w Polsce, utytułowany kickboxer, Robert Złotkowski.

facebook.com/Robert-Złotkowski

Popek wygrywa z Robertem Burneiką w 45 sekund na KSW 39: Colosseum:

KSW

Walka z Tomaszem Oświecińskim:

Po wygranej z Burneiką wszyscy zastanawiali się jaki będzie następny krok w karierze Króla Albanii. Organizacja KSW zdecydowała się zestawić go z Tomaszem Oświecińskim. Aktor znany głównie z roli „Stracha” w produkcjach Patryka Vegi pt. Pitbull: Nowe porządki oraz Pitbull: Niebezpieczne kobiety dopiero zadebiutuje w zawodowym MMA, aczkolwiek ten pojedynek budzi spore zainteresowanie wśród fanów. Co więcej, atmosferę podgrzewają sami zainteresowani, obrzucając się obelgami przy każdej możliwej okazji. Przykładem może być niedawno zamieszczone w sieci wideo Popka, który zapowiada, że „dotkliwie pobije” swojego rywala:

Natomiast w rozmowie z naszym dziennikarzem, Michałem Rogozińskim, zawodnik wyznał, iż wie, że ciąży na nim presja, aczkolwiek zamierza wygrać tę walkę:

„Powinienem to wygrać, ja też o tym wiem, wszyscy o tym wiedzą. Zabolałoby mnie bardziej jakbym przegrał, gdzieś psychicznie na pewno by mnie ukłuło, dlatego strzeżmy się tego jak zmory nieczystej.

Wygram tę walkę, ale będę miął też tę presję, że mogę przegrać z debiutantem. Ale on też nie będzie miał łatwo, bo będzie musiał wyjść jako debiutant przy 20 tysięcznej publiczności i pokazać co potrafi.”

Który z panów okaże się lepszy? Tego dowiemy się już 23 grudnia na gali KSW 41 w Katowicach.


Profil POPKA na Facebooku oraz Instagramie.