MMA PLNajnowszeBez kategorii„Ojciec polskich zapasów”! Dżentelmen Władysław Pytlasiński

„Ojciec polskich zapasów”! Dżentelmen Władysław Pytlasiński

Blisko 800 wygranych walk, niejednokrotnie z większymi i silniejszymi rywalami. Brutalna „siła+siła” nic nie dawała w starciu z szybkim, wojowniczym i niezwykle technicznym Władysławem Pytlasińskim. Dwukrotny mistrz świata był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. To pionier polskich zapasów i wychowawca wielu mistrzów.

Foto: Wawalove.pl

Pytlasiński urodził się w 1863 roku jako syn rzeźnika. Mając 17 lat wyjechał do Szwajcarii. Pracował jako mechanik, trenował lekkoatletykę (miał świetne wyniki w tzw. „pięcioboju szwajcarskim”), a po 10 latach wrócił do kraju jako członek cyrku Cinizellego. Zostawał zapaśniczym mistrzem największych miast środkowej i wschodniej Europy, by w końcu w 1900 roku pierwszy raz zdobyć mistrzostwo świata w Paryżu. Startowali tam najwięksi zapaśnicy przełomu wieków: Iwan Poddubny, Georg Lurich i Georg Hackenschmidt. W finale Pytlasiński pokonał Karę Ahmeda w 8 minut i zgarnął nagrodę 10 tys. franków. Drugie mistrzostwo świata zdobył w Bazylei. Niedługo później „Pytlas” zakończył karierę i został trenerem zapasów. Co ciekawe, mimo dość powszechnych fauli w walkach o najwyższe trofea, polski wojownik zawsze walczył fair i nie uciekał się do oszustw.

Jako trener wypromował m.in. Zbyszko Cyganiewicza. Trenował go i to pod jego okiem „Mocarny syn Polski” toczył pierwsze zawodowe boje. Pytlasiński założył szkoły zapaśnicze w Odessie (po pierwszej wojnie światowej przeniósł ją do Łodzi) i w Warszawie. Nie skupiał się na sponsorach, wyposażał kluby za własne pieniądze. Był inicjatorem Polskiego Towarzystwa Atletycznego. To dzięki niemu w 1925 roku w stolicy odbyły się pierwsze amatorskie mistrzostwa Polski w zapasach. Napisał dwie książki – o treningu zapaśniczym („Tajniki walki zapaśniczej”) oraz o podnoszeniu ciężarów.

Pytlasiński grał w teatrze. Był Ursusem z Quo vadis, Atlasem z mitologii greckiej. W Polsce wystąpił w dwóch niemych filmach – jako Bartek Słowik w „Bartku Zwycięzcy” oraz „Kropiciel” w przedwojennej ekranizacji „Pana Tadeusza”. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przekazał blisko 400 cennych trofeów Skarbowi Państwa. Został za to nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi.

Od lat 50. w różnych polskich miastach odbywa się międzynarodowy turniej zapaśniczy imienia Władysława Pytlasińskiego.

Żródła:

Histmag.org
Wawalove.pl
Seiren.pl
Jwip.pl

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis