MMA PLNajnowszeInneOdzież i akcesoria trekkingowe – czym kierować się podczas zakupu?

Odzież i akcesoria trekkingowe – czym kierować się podczas zakupu?

Chodzenie po górach może sprawiać wiele frajdy, warto jednak zadbać zawczasu o odpowiednią odzież oraz akcesoria, które zapewnią komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Co jest najważniejsze i po czym poznać dobre wyposażenie?

Odzież i akcesoria trekkingowe

Kompletujemy odzież trekkingową – bielizna

Bielizna do wyjść w góry musi być termoaktywna, dlatego pierwotna nazwa tej kategorii odzieży może być nieco myląca. Bieliznę zwykle kojarzymy z majtkami czy bokserkami, w tym wypadku bielizna oznacza przede wszystkim obcisłą, ciepłą i funkcjonalną odzież wykonaną najczęściej z materiałów syntetycznych lub wełny.

Bielizna termoaktywna to najczęściej długie getry lub kalesony oraz koszulka z długim rękawem. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z górskimi wycieczkami i zastanawiasz się, w co warto zainwestować, to bielizna termiczna zawsze się przyda. Jednego kompletu można używać zarówno do trekkingu, jak i jazdy na nartach czy snowboardzie. Podstawowe zadanie takiej odzieży to zapewnienie optymalnego komfortu termicznego oraz wentylacji.

Bielizna termiczna musi dobrze odprowadzać wilgoć, aby nie doprowadzić do pocenia się, przegrzewania czy wyziębienia. Jest to coś, co mocno wpływa na komfort trekkingu, dlatego warto wybrać dobry komplet. Świetnej jakości odzież termiczną oferuje np. marka Viking znana z dobrej jakości wyposażenia górskiego.

Bluza lub polar zapewni komfort termiczny

W góry zawsze ubieramy się na tzw. cebulkę, czyli tworząc kilka warstw cieplnych. Ubrania powinny być dość cienkie i lekkie, jednak funkcjonalne. Często ubiór trzeba na bieżąco dostosowywać do panujących warunków pogodowych, w dolnych partiach gór może być słonecznie i ciepło, ale podejście w wyższe regiony może sprawić, że temperatura gwałtownie spadnie. Dlatego zawsze trzeba mieć coś pomiędzy koszulką (bielizną) termiczną a kurtką. Do trekkingu dobrze sprawdzi się ciepła bluza lub polar. Odradzamy zwykle bluzy bawełniane, zdecydowanie lepiej sprawdzi się poliester czy inne podobne mu syntetyczne materiały.

Bawełna nie jest polecana przy uprawianiu sportu czy długich pieszych wycieczkach. Mimo że ten materiał dobrze oddycha, to jednak mocno gromadzi wilgoć, co w dłuższej perspektywie czasu powoduje dyskomfort, rozwój bakterii, uczucie przegrzewania się czy też może prowadzić do wychłodzenia, gdy wilgoć będzie mieć ciągły kontakt z ciałem, które próbuje regulować swoją temperaturę podczas wysiłku fizycznego. Syntetyczne materiały są lekkie, dobrze trzymają ciepło, świetnie odprowadzają wilgoć i szybko schną.

Oczywiście w przypadku zaawansowanego górskiego trekkingu sama odzież nie wystarczy – bardzo ważne jest też odpowiednie wyposażenie, czyli przede wszystkim dobre kije trekkingowe. Sprawdź ofertę takich marek jak Viking, Komperdell, GABEL i Black Diamond. Te marki oferują najlepszy stosunek jakości do ceny.

Jaka kurtka w góry?

Najczęściej do trekkingu w górach wybiera się kurtki z membraną, kurtki softshell, kurtki z syntetycznym puchem, a na wyprawy w naprawdę wysokie góry, gdzie temperatura jest bardzo niska, można nawet wybrać kurtkę z naturalnym puchem gęsim. Wszystko zależy od charakteru wyprawy, warunków pogodowych, pory roku, stopnia zaawansowania trasy, kondycji samej osoby udającej się w trekking oraz oczywiście osobistych preferencji.

Bardzo popularne są kurtki z membraną, która zapewnia dobrą ochronę przed deszczem czy wiatrem. Jednak taka kurtka może mieć problem z zagwarantowaniem prawidłowej oddychalności podczas cieplejszych wypraw. Kolejna propozycja to kurtka softshell, dobrze chroni przed wiatrem i jest cienka, nie ma problemu z oddychalnością, jednak nie sprawdzi się w bardzo wilgotnych czy deszczowych warunkach.

Spodnie trekkingowe – jakie wybrać?

W wyższe partie gór albo przy potencjalnie deszczowej pogodzie warto wybrać wodoodporne spodnie trekkingowe z porowatego materiału. Jednak w cieplejszych warunkach takie spodnie nie zapewnią odpowiedniej przepuszczalności powietrza, zatem latem lepiej wybrać coś bardziej przewiewnego i cieńszego. Dobrze sprawdzą się spodnie softshell np. Columbia czy Maloja albo spodnie trekkingowe np. Haglöfs, BlackYak czy CMP. Można też spróbować ze spodniami narciarskimi do skiturów, które są cieńsze i bardziej elastyczne od typowych spodni narciarskich do zjazdów.

Wygodne, bezpieczne buty trekkingowe

Obuwie trekkingowe to bardzo obszerna kategoria produktów, gdzie znajdziemy zarówno specjalistyczne buty alpinistyczne, jak i buty turystyczne do pieszych wędrówek. Na długie trekkingi przydadzą się wysokie buty, które zapewnią lepszą kontrolę i bezpieczeństwo. Im trudniejsze warunki, tym but powinien być cięższy i twardszy.

Obuwie tego typu musi być też bezpieczne, podeszwa nie może być płaska i musi zapewniać dobre właściwości antypoślizgowe. Podczas mniej wymagających wypraw można wybrać lekkie, przypominające adidasy buty outdoorowe czy trekkingowe, a do wyjść w wyższe góry można spróbować z twardszymi i wyższymi butami np. ze skóry.

Gdzie szukać dobrej jakości odzieży trekkingowej?

Podczas wyjścia w góry najważniejsza jest bielizna termiczna, skarpety, obuwie górskie, spodnie, bluza lub polar, kurtka, nakrycie głowy lub chusta, rękawiczki. Dodatkowo w trakcie bardziej wymagających tras warto zaopatrzyć się w dobre kije trekkingowe. Wyjście w góry to nie zabawa, dlatego nie wolno nigdy oszczędzać na sprzęcie górskim.

Wyposażenie najlepiej jest kupować w profesjonalnym sklepie sportowym. Duży wybór odzieży trekkingowej męskiej można znaleźć na przykład w Sportano. Każdy miłośnik gór znajdzie tam sprzęt od najlepszych, sprawdzonych producentów w tej dziedzinie. Sprawdź ofertę CMP, Columbia, Jack Wolfskin, Nike, Rossignol, Salewa, Salomon, The North Face Helly Hansem czy 4F.

Jak widać, można łatwo skompletować odzież trekkingową, trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę. Sprzęt do wyjść w góry zawsze należy kupować od sprawdzonych producentów i w oficjalnych sklepach, bo tylko tam mamy gwarancję bezpieczeństwa.

[artykuł sponsorowany]

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis