Neil Magny na dopingu! Amerykanin nie wystąpi w weekend na UFC w Rochester

Foto: December 30, 2016; Las Vegas, NV, USA; Neil Magny moves in against Johny Hendricks during UFC 207 at T-Mobile Arena. Mandatory Credit: Mark J. Rebilas-USA TODAY Sports
Foto: December 30, 2016; Las Vegas, NV, USA; Neil Magny moves in against Johny Hendricks during UFC 207 at T-Mobile Arena. Mandatory Credit: Mark J. Rebilas-USA TODAY Sports

Zawodnik wagi półśredniej UFC, który w weekend miał wystąpić na gali w Rochester – Neil Magny (21-7) został usunięty z rozpiski tego wydarzenia. Powodem wypadnięcia Amerykanina była wpadka dopingowa.

Magny o rzekomym podejrzeniu naruszenia polityki antydopingowej UFC poinformował fanów we wpisie w mediach społecznościowych, gdzie przekazał, że został on ofiarą badań z dnia 11 maja, przeprowadzonych w okresie poza zawodami, które wykryły w jego organizmie anabolik – Di-Hydroxy-LGD-4033.

Amerykanin jednak nie zgadza się z oskarżeniem o stosowanie dopingu i jednocześnie zaznaczył, że będzie współpracował z USADĄ i dążył do oczyszczenia go z postawionych zarzutów.

Neil Magny na UFC w Rochester miał zmierzyć się z Vicente Luque. Walka ta miała być co-main eventem wydarzenia.

View this post on Instagram

As many of you know, I had to withdraw from my sceduled bout against Vicente Luque on Saturday, May 18th. I want to apologize to him, as I know how difficult it is to lose an opponent days out from a fight. Throughout my MMA career I have been very transparent. I am not afraid to admit when I am in the wrong. On Saturday, May 11, 2019, I recieved an email from USADA stating that I have been flagged due to an "out of competition drug test". The flag was due to a metabolite of the substance "Di-Hydroxy-LGD-4033". I have fully cooperated with USADA thus far to determine how this substance was found in the sample I provided them on May 5, 2019. I have always been an advocate for the strict drug testing in the UFC, even to the extent of opting for my collected samples to be used for research purposes by USADA. I know without a doubt that I have done everything according to the standards set by USADA. I have faith in USADA that this situation will resolved in a timely manner and that I will be cleared of any wrong doing. To all of my fans and supporters, thank you. I assure you that I have not let you down.

A post shared by Neil Magny (@neil_magny170) on