MMA PLBoksTo musisz obejrzeć w majówkę! Najlepsze filmy o sportach walki

To musisz obejrzeć w majówkę! Najlepsze filmy o sportach walki

W obliczu pandemii koronawirusa tegoroczny weekend majowy wszyscy musimy spędzić wyłącznie w najbliższym, rodzinnym gronie. Niestety w świecie sportu dzieje się wciąż niewiele, w związku z czym proponujemy, abyście w wolnym czasie obejrzeli najlepsze filmy o sportach walki!

Najlepsze filmy o sportach walki

Najlepsze filmy o sportach walki

Przygotowaliśmy dla Was listę największych hitów, które z pewnością znać powinien każdy z kibiców boksu czy mieszanych sztuk walki. Uprzedzamy, że musicie przygotować się na wiele seansów!

Seria “Rocky” (1976-2006)

Zdecydowanie najsłynniejsza seria filmów o tematyce sportów walki w historii, której głównym bohaterem jest Rocky Balboa – początkowo zaczynający swoją karierę pięściarz walczący w podrzędnych klubach, a stający się później mistrzem świata i wielką legendą.

Produkcja w reżyserii Johna G. Avildsena i Sylvestra Stallone’a składa się z sześciu części – powstałych w latach 1976, 1979, 1982, 1985, 1990 i 2006. Wszystkie z nich spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez krytyków.

Nazwiska takie jak Ivan Drago, Michael Goldmill czy Tony Evers powinny wywołać poruszenie u każdego, kto te filmy oglądał.

Seria “Creed” (2015-2018)

Nic dziwnego, że “Rocky” doczekał się swojego sequelu. W 2015 roku swoją premierę miał “Creed: Narodziny legendy” – amerykański dramat filmowy opowiadający o losach Adonisa Creeda, synem znanego z “Rocky’ego” Apolla Creeda, który tak jak ojciec postanowił zostać bokserem. O pomoc w odniesieniu sukcesu zwrócił się do… Rocky’ego Balboi.

2018 r. swoją premierę miała już druga część “Creeda”, w której główny bohater, walczący już jako mistrz świata wagi półciężkiej, podejmuje walkę z Viktorem, synem legendarnego Ivana Drago.

Teraz wiemy już, że to nie koniec przygód tytułowego pięściarza. MGM oficjalnie potwierdziło już produkcję trzeciej części filmu. Nic dziwnego, bo dotychczasowe produkcje stały się kasowym hitem.

“Wściekły Byk” (1980)

Film opowiada o prawdziwej historii legendarnego boksera Jake’a LaMotty, w którego postać wcielił się Robert De Niro. Gwiazdor musiał doskonale wczuć się w tę rolę – podczas przygotowań do produkcji przytył aż 30 kilogramów!

Chociaż pięściarz na ringu był bezkonkurencyjny, w życiu zmagał się z coraz większymi problemami. Podczas seansu widzimy, jak piął się po coraz wyższych szczeblach w sporcie, ale w życiu radził sobie coraz gorzej.

Jest to jeden z najlepszych filmów w historii kina. W wielu rankingach zajmuje czołowe miejsca, został nominowany do Oscara i Złotych Globów. W 2012 roku na 250 ocenianych filmów zajął 53. lokatę w notowaniu czasopisma Brytyjskiego Instytutu Filmowego.

Seria filmów “Kickboxer” (1989-2020)

Kolejna seria filmów, która przyczyniła się popularyzacji sportów walki, a zwłaszcza kickboxingu. Zachęcił do tego przede wszystkim rewelacyjny Jean-Claude Van Damme, który wcielił się w rolę Kurta Sloane’a, młodszego brata mistrza świata, Erica.

Jego głównym celem była zemsta za dawnego czempiona, który został sparaliżowany po walce z Tongiem Po.

Podobnie jak “Rocky”, “Kickboxer” również doczekał się kontynuacji. Po pierwszej części z 1989, w latach 1991-1995 swoje premiery miały kolejne cztery epizody. Te zebrały jednak gorsze opinie niż pierwowzór.

Do produkcji “Kickboxera” powrócono w roku 2016. Wówczas premierę miała część “Vengeance”. W 2018 opublikowano natomiast “Retaliaton”, a na 2020 zaplanowano “Armaggedon”. Najnowsze części sygnowane dawną marką nie spotkały się jednak ani z popularnością, ani z dobrymi recenzjami.

Seria filmów “Undisputed” (2002-2010)

Pozycja, która powinna kojarzyć się przede wszystkim z nazwiskami Monroe’a Hutchensa, George’a Chambersa i Juriego Bojki. Choć tego trzeciego w pierwszej części zabrakło, to seans proponujemy rozpocząć od samego początku.

Pierwszy epizod opowiada o historii boksera “Icemana” Chambersa, mistrza świata wagi ciężkiej, który ze względu na niesłuszny wyrok trafił do więzienia. Tam czeka go walka z Hutchenem, którego zagrał Wesley Snipes.

“Wojownik” (2011)

Film, w którym na główny plan nie wysunęły się boks czy kickboxing, a mieszane sztuki walki.

Pozycja opowiada historię byłego żołnierza marine, Tommy’ego Conlona, który zdecydował się wziąć udział w turnieju mieszanych sztuk walki. Nieoczekiwanie do sportów walki powrócił też jego brat, Brendan, który musiał zdecydować się na taki ruch, aby zapewnić byt swojej rodzinie.

W obsadzie znalazły się nazwiska znane z klatki – Rashad Evans czy Josh Rosenthal wystąpili jako oni sami, a Nate Marquardt i Anthony “Rumble” Johnson wcielili się w inne role.

Warto odnotować, że film doczekał się swojej “kopii” w Rosji. Tam w 2015 roku swoją premierę miała pozycja pod tym samym tytułem i z bardzo zbliżoną fabułą.

“Bokser” (2012)

Historia, która była wzorowana na życiu słynnego polskiego kickboksera, boksera i zawodnika MMA, Przemysława Salety. W rolę gwiazdy wcielił się Szymon Bobrowski.

Fabuła filmu w głównej mierze skupiła się na sportowych i życiowych problemach Salety, związanych między innymi z poważną chorobą córki, której oddał swoją nerkę.

Film został wyprodukowany przez TVN i wchodzi w skład cyklu “Prawdziwe historie”.

“Underdog” (2019)

O “Underdogu” słyszał każdy polski kibic sportów walki. Film powstał w głównej mierze z inicjatywy KSW, a jego reżyserem został współwłaściciel organizacji, Maciej Kawulski. Trzeba przyznać, że jego debiut w tej roli był świetny.

Głównym bohaterem filmu został fikcyjny Borys “Kosa” Kosiński (w tej roli Eryk Lubos), który znalazł się u szczytu formy. Wpadka antydopingowa i coraz większe życiowe problemy spowodowały jednak, że wylądował na zakręcie.

W produkcji nie zabrakło postaci znanych z “prawdziwej” klatki. Rywalem Kosińskiego był Deni Takajew, którego zagrał Mamed Chalidow. Sparingpartnerem “Kosy” był z kolei Roman Szymański, a ponadto symboliczny udział w produkcji mieli między innymi Martin Lewandowski, Damian Janikowki czy Paweł Mikołajuw.

“Fighter” (2019)

Film, który można uznawać za nieudolną kopię “Underdoga” i w tym rankingu należy go traktować z przymrużeniem oka. Produkcja jest nie do końca przemyślana, niekonsekwentna. Niech świadczy o tym fakt, że w zwiastunie są sceny, które z filmu wycięto.

Produkcja opowiada historię byłego zawodnika MMA, Tomasza Janickiego (Piotr Stramowski), który w boksie stoczył starcie z Markiem Chmielnickim (Mikołaj Roznerski). Janicki, jak to bywa w filmach o tej tematyce, znalazł się na życiowym zakręcie, miał poważne problemy, był szantażowany… Ostatecznie oczywiście doszło do walki, która, bez zaskoczenia, była “fenomenalna”.

W produkcji wystąpili jednak znani polscy sportowcy, między innymi Andrzej Fonfara, Marcin Różalski, Krzysztof Włodarczyk i Grzegorz Proksa. Warto zerknąć, z ciekawości, na sceny walki, ale nie należy spodziewać się dobrego show.

Mike Tyson powraca do walk?

Wszystko na to wskazuje. “Bestia” wrócił do treningów!

Czy możemy pojechać na majówkę?

Nie ma zakazu przemieszczania się. Natomiast rząd prosi o ostrożność.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis