MMA PLNagrody MMA.PLNagrody MMA.pl 2019 ŚWIAT: Zawodnik roku #1 – Israel Adesanya

Nagrody MMA.pl 2019 ŚWIAT: Zawodnik roku #1 – Israel Adesanya

Foto: MMA Mania
Foto: MMA Mania

„Zawodnik roku”


Pierwsze miejsce w kategorii „Zawodnik roku” w światowym MMA za rok 2019 wędruje do Israela Adesanyi (18-0)!


W 2019 roku były kickbokser Glory doszedł na sam szczyt i zrobił to w niezwykle efektownym stylu.

Adesanya urodził się w Nigerii. Jeszcze w dzieciństwie wyemigrował jednak z rodziną do Nowej Zelandii. Zaczął trenować kickboxing, w którym szło mu znakomiecie. Trzykrotnie wygrywał w Nowej Zelandie turnieje King in the Ring. Wygrał też 4-osobowy turniej pretendentów GLORY. W walce mistrzowskiej musiał jednak uznać wyższość Jasona Wilnisa.

Równolegle do występów w kickboxingu Adesanya toczył też pojedynki w formule MMA. Został mistrzem australijskiej organizacji AFC i w końcu pod koniec 2017 roku podpisał kontrakt z UFC. W 2018 roku “The Last Stylebender” wygrał swoje cztery pierwsze walki w UFC – z Robem Wilkinsonem, Marvinem Vettorim, Bradem Tavaresem i Derkiem Brunsonem. Fenomenalny początek w UFC spowodował, że na Nigeryjczyka spłynął deszcz nagród z mianem “Odkrycia Roku” World MMA Awards 2018 na czele.

Najlepsze miało jednak dopiero nadejść. W lutym 2019 Adesanya miał bowiem zmierzyć się z legendarnym Andersonem Silvą na gali UFC 234 w Melbourne. Starcie pierwotnie planowane było jako co-main event gali. W związku z kłopotami zdrowotnymi ówczesnego mistrza wagi średniej Roberta Whittakera w ostatniej chwili pojedynek Nigeryjczyka z Brazylijczykiem zyskał rangę walki wieczoru. Obaj panowie momentami popisywali się swoimi umiejętnościami, lecz całą walkę dość pewnie na punkty wygrał dużo młodszy Adesanya.

Problemy zdrowotne Whittakera sprawiły, iż organizacja UFC postanowiła zorganizować walkę o tymczasowy pas w kategorii średniej. W szranki o niego stanęli właśnie Adesanya oraz niedoszły rywal Whittakera ze wspomnianej wyżej gali, czyli Kelvin Gastelum. Do walki doszło 13 kwietnia na gali UFC 236 w Atlancie. Zawodnicy dali wspaniałe widowisko i stoczyli zacięty pojedynek pełen zwrotów i efektownych akcji. Ostatecznie jednak sędziów to Adesanya został tymczasowym mistrzem.

Potem nadszedł czas na unifikację tytułów w kategorii średniej. Israel Adesanya i Robert Whittaker wystąpili w walce wieczoru gali UFC 243 w Melbourne. Na trybunach Marvel Stadium zasiadło wtedy 57 127 widzów, co jest nowym rekordem UFC. Adesanya ponownie zaprezentował wspaniałą dyspozycję i znokautował swojego rywala w drugiej rundzie pojedynku.

“The Last Stylebender” pozostaje wciąż niepokonany w zawodowej karierze. Nigeryjczyk wygrywa kolejne walki w bardzo efektownym stylu. Jak dotąd w siedmiu dotychczasowych walkach w UFC aż 6-krotnie był nagradzany dodatkowym bonusem. Czy po znakomitym 2019 roku w kolejnym może osiągnąć jeszcze więcej? Adesanya w najbliższej walce prawdopodobnie zmierzy się z Yoelem Romero. Zawodnik od dłuższego czasu toczy też “medialną wojnę” z Jonem Jonesem i niewykluczone, iż do takiego hitowego starcia będzie chciało w przyszłości doprowadzić UFC.


„Zawodnik roku”

  1. Israel Adesanya
  2. Jorge Masvidal
  3. Kamaru Usman