RIZIN Fighting Federation dwa dni po swojej ostatniej gali, jaka miała miejsce w Fukuoce, zorganizowało konferencję, której głównym tematem było GP mężczyzn do 61 kg. Ogłoszono także pierwszego zawodnika, który dostanie dziką kartę. Będzie nim zwolniony kilka dni temu z UFC Ian McCall (13-5-1).

Amerykanin w ćwierćfinale zmierzy się z ekscentrycznym Manelem Kape (7-1), który niespodziewanie znokautował w pierwszej rundzie turnieju Ersona Yamamoto. McCall w tym miesiącu poprosił UFC o zwolnienie z umowy, równocześnie kończąc współpracę ze swoim dotychczasowym menedżerem. Ostatnią walkę stoczył w październiku 2015, przegrywając przez decyzję z Johnem Linekerem na UFC 183. W 2016 prześladował go niesamowity pech. Z powodu kontuzji, chorób i losowych zdarzeń odwołano mu sześć pojedynków. Ostatnio głośno było po jego wypowiedzi, że może walczyć, ale za 50 tysięcy dolarów + drugie tyle za zwycięstwo. Mówiło się, że były mistrz Tachi Palace Fights trafi do organizacji World Fighting Championship Akhmat ściśle związanej z czeczeńskimi władzami. Ostatecznie Kalifornijczyk wróci do akcji w Japonii 29 grudnia.

W wypadku zwycięstwa McCall w sylwestra będzie miał możliwość sprawdzenia się z Kyojim Horiguchim (20-2). Były pretendent do tytułu UFC w wadze muszej na razie nie zna swojego przeciwnika. Teoretycznie powinien być to Gabriel Oliveira (10-0), który w eliminatorze do dzikiej karty znokautował Tatsuyę Kawajiriego. Na konferencji nie ogłoszono jednak, kto dostanie ostatnie miejsce w turnieju.

Wspomniany Kape natomiast, według anonsowanej wcześniej drabinki, miał zmierzyć się z Shintaro Ishiwatarim (23-6-4), który po niezbyt porywającym pojedynku pokonał Achmeda Musakajewa. Ostatecznie organizatorzy zdecydowali się na losowanie. Mistrz Pancrase w wadze koguciej będzie miał za rywala Kevina Petshiego (13-3). Francuz wygrał przez niejednogłośną decyzję z Jae Hoon Moonem pokazując dużo jakości w parterze.

Na samym końcu mamy jedyny niezmieniony pojedynek między Khalidem Tahą (11-0) a Takafumim Otsuką (23-13-2). Niemiec efektownie znokautował w lipcu mistrza okręgu Pacyfiku Shooto Keitę Ishibashiego, a mistrz DEEP w kategorii koguciej wygrał niejednogłośnie z Anthonym Birchakiem.

Rozpiska turnieju wagi koguciej RIZIN:

29 grudnia:
Ian McCall (13-5-1) vs. Manel Kape (7-1)
Kyoji Horiguchi (20-2) vs. TBA
Khalid Taha (11-0) vs. Takafumi Otsuka (23-13-2)
Shintaro Ishiwatari (23-6-4) vs. Kevin Petshi (13-3)

31 grudnia:
McCall/Kape vs. Horiguchi/TBA
Taha/Otsuka vs. Ishiwatari/Petshi
finał

Pitbull Sports