Kilkanaście długich lat kariery, amatorski rekord 362-21 i góra medali – takimi osiągnięciami może pochwalić się Kubańczyk Felix Savon. Największym z nich na pewno jest zdobycie trzech mistrzostw olimpijskich z rzędu w wadze ciężkiej (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000). Tak jak jego rodak, Teofilo Stevenson, nigdy nie zawalczył zawodowo. A szkoda…

Felix urodził się 22 września 1967 roku. Rozpoczął treningi w wieku 13 lat i już w 1985 roku zdobył młodzieżowe mistrzostwo świata w wadze ciężkiej. W finale wypunktował samego Andrzeja Gołotę. Od początku swojej kariery zapowiadał się na naprawdę dobrego boksera. Miał świetne warunki fizyczne – 196 cm wzrostu przy zasięgu ramion 210 cm (82 cali). Stosował krótkie kombinacje w większości składające się z niesamowicie mocnych ciosów prostych. Pomagała mu w tym równie szybka i sprawna praca nóg. Ten prosty styl w połączeniu z warunkami fizycznymi dał mu taki dorobek, o którym większość bokserów mogłaby pomarzyć.

Savon (poza trzykrotnym złotem olimpijskim) to 6-krotny mistrz świata (raz zdobył wicemistrzostwo), 4-krotny zdobywca pucharu świata i wieloletni dominator regionalnych turniejów bokserskich. Kto wie, czy nie pobiłby rekordu Laszlo Pappa i Teofilo Stevensona, gdyby wystartował już na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu (1988), które Kuba zbojkotowała. Na pewno miałby trudną przeprawę (ówczesnym mistrzem został mocny Ray Mercer), jednak Kubańczyk nie byłby bez szans. Wraz z rozwojem swojej kariery był oskarżany o to, że w latach 90’ nie zostawił amatorskich turniejów młodym bokserom i sam nie przeszedł na zawodowstwo (mimo bardziej sprzyjających okoliczności niż w „zimnowojennych” poprzednich dziesięcioleciach). Wojownik wielokrotnie odrzucał lukratywne oferty walki z najlepszymi bokserami zawodowych ringów – Mikiem Tysonem, Evanderem Holyfieldem, Riddickiem Bowem i Lenoxem Lewisem. Co ciekawe, w czasie swoich amatorskich startów Savon pokonywał przyszłych mistrzów lub pretendentów do mistrzostwa – Andrzeja Gołotę, Raya Mercera, Shanona Briggsa, Lamona Brewstera, Ruslana Chagaeva, Sultana Ibragimova.

Savon walczył do 2001 roku, kiedy to Międzynarodowa Amatorska Federacja Bokserska zabroniła startu wojownikom powyżej 34 lat. Emerytowany wojownik „zemścił się” bardzo skutecznie. Został jednym z trenerów bokserskiej kadry Kuby, która w Atenach (2004 r.) zdominowała igrzyska – wywalczyła pięć złotych medali.

 

Źródła:

Boxrec.com

Britannica.com

Bleacherreport.com

Sports-reference.com

Pitbull Sports