MMA PLKSWKto najczęściej walczył o pas mistrzowski w historii KSW?

Kto najczęściej walczył o pas mistrzowski w historii KSW?

Foto: Foto: KSW

Historia mistrzowskich pasów w organizacji KSW jest bardzo długa. Po raz pierwszy tytuł międzynarodowego mistrza KSW został położony na szali w rok 2009. Wówczas to podczas gali KSW 11 Mamed Khalidov zmierzył się w starciu o tytuł wagi półciężkiej z Danielem Acacio. Starcie nie trwało długo, bo zaledwie nieco ponad minutę, po której Brazylijczyk padł na deski pod ciosami Khalidova. W ten sposób, 15 maja 2009 roku, Mamed Khalidov wywalczył pierwszy pas mistrzowski KSW. Mimo że zawodnik klubu Berkut Arrachion stał się pierwszym czempionem polskiej organizacji, wcale nie on stoczył najwięcej mistrzowskich bojów w białym ringu i okrągłej klatce KSW.

Na pierwszym miejscu zestawienia zawodników, którzy najczęściej walczyli w starciach o pasy znajduje się Michał Materla. Zawodnik ze Szczecina do dziś siedmiokrotnie toczył mistrzowskie boje. Po raz pierwszy w roku 2012, podczas gali KSW 19 pokonał Jaya Silvę, a na jego biodrach zawisł pas wagi średniej. W kolejnych obronach Michałowi nie sprostali: Rodney Wallace, Kendall Grove, ponownie Jay Silva i Tomasz Drwal. Pod koniec roku 2015 Materla zmierzył się jednak z Mamedem Khalidovem, który przerwał jego dominację na tronie wagi średniej. Ostatni raz Michał walczył o pas w roku 2019 kiedy to zmierzył się ze Scottem Askhamem. Niestety i tym razem musiał uznać wyższość rywala.

e

Na drugim miejscu pod względem liczby stoczonych walk mistrzowskich znaleźli się: Borys Mańkowski i Tomasz Narkun. Obaj zawodnicy mają za sobą po sześć takich pojedynków. Mańkowski swoją przygodę z pasami zaczął od przegranej walki o pas wagi półśredniej z Aslambekiem Saidovem, w grudniu roku 2012. Dwa lata później zrewanżował się jednak za pierwszą przegraną i odebrał tytuł Aslambekowi. Po tym sukcesie Borys trzy razy obronił tytuł. Nie dali mu wówczas rady: David Zawada, Jesse Taylor i John Maguire. W roku 2017 Mańkowski niespodziewanie zakończył swoje panowanie w wadze półśredniej, po tym jak został pobity przez Roberto Soldicia.

Tomasz Narkun, aktualny mistrz wagi półciężkiej wywalczył swój tytuł w roku 2015 nokautując Gorana Reljicia. Od tej chwili Tomek odprawił czterech pretendentów, którymi byli: Cassio Barbosa de Oliveira, Rameau Thierry Sokoudjou, Marcin Wójcik i Przemysław Mysiala. Co ciekawe, Narkun miał też okazję raz przegrać walkę o pas, ale było to starcie o tytuł mistrza wagi ciężkiej. Polak nie dał rady wówczas  Philipowi De Friesowi.

e

W zestawieniu największej liczby mistrzowskich bojów trzecie miejsce okupuje aż trzech zawodników, a są nimi: Artur Sowiński, Karol Bedorf i Mateusz Gamrot. Wszyscy stoczyli po pięć bojów o pasy. Najwcześniej na mistrzowską drogę wkroczył Artur Sowiński, który w roku 2012 przegrał starcie o pas wagi lekkiej z Maciejem Jewtuszką. Trzy lata później Artur zaatakował wagę piórkową. Pokonał w niej Klebera Koike Erbsta i to na jego biodrach zawisł mistrzowski tytuł. Kilka miesięcy później popularny „Kornik” obronił tytuł w starciu z Fabiano Silvą, ale w tym samym roku utracił go na rzecz Marcina Wrzoska. Artur później miał jeszcze raz okazję dojść do boju mistrzowskiego i ponownie spotkał się w nim z Koike Erbstem, ale tym razem musiał uznać wyższość rywala.

Karol Bedorf w roku 2013 został pierwszym w historii KSW mistrzem wagi ciężkiej. W pamiętnym boju na KSW 24 pokonał wówczas Pawła Nastulę. W trzech kolejnych obronach ulegli mu: Rolles Gracie, Michał Kita i James McSweeney. Dopiero w roku 2016 niespodziewanie to Fernando Rodrigues Jr. pozbawił Karola tytułu mistrza wagi ciężkiej.

Mateusz Gamrot tytuł wagi lekkiej wywalczył 27 maja 2016 roku w konfrontacji z Mansoure Barnaouim i od tej pory nikt nie dał rady mu go odebrać, a próbowali: Renato Gomes Gabriel, Norman Parke i Grzegorz Szulakowski. Co jednak ważne, Mateusz nie tylko zdobył tytuł mistrzowski wagi lekkiej, ale jako pierwszy zawodnik KSW w historii, w jednym momencie dzierżył dwa tytuły. W roku 2018 podjął się wyzwania i zawalczył z Kleberem Koike Erbstem o pasa wagi piórkowej , który po tym starciu zawisł na jego biodrach. Tym samym Mateusz został jednocześnie królem dwóch kategorii wagowych.

r

Już niedługo, bo 21 marca, w łódzkiej Atlas Arenie fani będą mieli okazję zobaczyć kolejny bój o pas. Tym razem w obronie swojego tytułu stanie Roberto Soldić. Będzie to jego piąta mistrzowska walka w KSW, więc po niej dołączy do grona zawodników z największą liczbą mistrzowskich bojów dla organizacji.

[artykuł pochodzi z oficjalnej strony Federacji KSW]