Kontrowersje podczas turnieju judo. Zawodnik zdyskwalifikowany za niesportowe zachowanie [WIDEO]

Foto: YouTube/Judo
Foto: YouTube/Judo

Gdy pojawia się dyskusja o olimpijskich sportach walki, zazwyczaj rzadko mówi się o „wybrykach” zawodników w nich startujących. Niestosowne zachowania w trakcie walk we wspomnianych dyscyplinach mają jednak miejsce, czego dowodem jest zeszłoroczna sytuacja z judo.

Opisywane wydarzenie zdarzyło się podczas Judo Grand Prix, które zostało rozegrane w 2018 roku w marokańskim Agadirze. Gdy prześledzimy wyniki wszystkich zmagań, to widać, iż gospodarze mieli powody do zadowolenia. Podczas turnieju ich przedstawiciele zdobyli bowiem dwa medale. Brązowy krążek w męskiej kategorii do 60 kilogramów trafił w ręce Issama Bassou, natomiast najlepszą zawodniczką w wadze do 70 kilogramów została Assmaa Niang.

Cień na sukcesy wspomnianych judoków rzucił jednak ich rodak – Imad Bassou. Marokańczyk rywalizował w kategorii do 66 kilogramów. W pewnym momencie spotkał się on z Francuzem – Danielem Jeanem. Podczas pojedynku Afrykanin pokonał swojego przeciwnika, kładąc go na łopatki, czyli w żargonie judo wykonując ippon.

Tuż po tym Bassou wymownie krzyknął w stronę rywala, stojąc nad nim. Sędziowie uznali takie zachowanie za niesportowe, wręczając wygranemu czerwoną kartkę, oznaczającą dyskwalifikację. Tym samym do dalszej fazy turnieju przeszedł Jean. Europejski judoka ostatecznie skończył rywalizację z brązowym medalem.

Wspomniany pojedynek możecie zobaczyć poniżej. Opisana sytuacja rozpoczyna się od 4:20.