MMA PLUFCJosh Barnett pokonał USADA! Zawodnik wygrał sprawę przed sądem arbitrażowym

Josh Barnett pokonał USADA! Zawodnik wygrał sprawę przed sądem arbitrażowym

Foto: UFC

W grudniu 2016 roku Josh Barnett (35-8) został przyłapany na dopingu i zawieszony przez USADA na 2 lata. Powodem zawieszenia było wykrycie w organizmie zawodnika ostaryny. Zawodnik nie przyjął kary, twierdząc, że źródłem tej substancji jest zanieczyszczony suplement.

Jak się okazuje ostaryna jest często stosowana w suplementach dostępnych na rynku amerykańskim, jednocześnie nie będąc wymieniona w składzie tych specyfików. Barnett wykazał, że zachował najwyższą staranność, sprawdzając skład suplementów pod kątem zabronionych substancji, pozostawiając również pudełka po nich jak również resztki tych suplementów.

Ostatecznie sąd arbitrażowy stanął po stronie zawodnika, uznając, że USADA powinna jedynie opublikować publiczną reprymendę wobec zawodnika.

Barnett po raz ostatni walczył na UFC Fight Night 93 we wrześniu 2016 roku, kiedy to pokonał przez poddanie w 3. rundzie Andreia Arlovskiego (27-15, 1 N/C).

PIERWSZE ZWYCIĘSTWO ZAWODNIKA UFC Z USADA

Jest to pierwszy przypadek, w którym decyzja USADA wobec zawodnika UFC została uchylona przez sąd arbitrażowy. Żartobliwie mówiąc, Barnett jako pierwszy w historii pokonał USADA.

Po tej decyzji nie ma już żadnych przeszkód i jeden z czołowych zawodników kategorii ciężkiej UFC może powrócić do oktagonu.

Na razie nie wiadomo czy zawodnik zawodnik wkroczy na drogę prawną domagając się rekompensaty za utracone korzyści jakie mógł uzyskać w okresie niesłusznego zawieszenia.