MMA PLNajnowszeBez kategoriiJan Błachowicz dla MMAblog/Perfekt TV: Wywiad!

Jan Błachowicz dla MMAblog/Perfekt TV: Wywiad!

0116soa51.jpg

Gamrot - Dos Anjos

Zapraszam na wywiad z jednym z najbardziej utalentowanych zawodników MMA w Polsce. Odkryciem MMA w 2008 roku – Jankiem Błachowiczem. Wywiad przeprowadzony przez redaktorów MMABloga oraz Perfekt-TV.

Jesteś mistrzem świata Muai Thai, masz świetne zaplecze graplerskie, wydajesz się być kompletnym zawodnikiem, jednocześnie walczysz bardzo widowiskowo i odnosisz coraz to większe sukcesy w MMA, w plebiscycie niemieckiego serwisu grundandpund.de zająłeś drugie miejsce w kategorii “zawodnik który uczynił największe postępy w roku2008”. Wielu określa Ciebie jako najlepiej zapowiadającego Sie zawodnika polskiej sceny MMA, czy czujesz jakąś presje? Jeśli tak to jak sobie z tym radzisz? Kto Cię wspiera najbardziej?

Miło słyszeć o sobie taką opinię. Oczywiście chcę sprostać wyzwaniom jakie stoją teraz przede mną. Cały czas staram się pokonywać kolejne progi trudności, zdobywać doświadczenie i umiejętności. Świadomość oczekiwań kibiców, fanów odbieram jako stymulator i doping.

Gdy rozmawialiśmy podczas KSW w Dąbrowie Górniczej powiedziałeś mi, że jeszcze nie dostałeś żadnych propozycji walk na zagranicznych galach. Coś się od tego czasu zmieniło?

Nie, nic się nie zmieniło. Po X KSW była mowa o walce na WFC, ale spełzło na niczym, bo gala nie doszła do skutku .

Polska to kraj w którym bardzo ciężko wyżyć z samych walk w formule MMA. Masz jakieś inne źródła zarobku?

Rzeczywiście z samych walk nie jestem wstanie się utrzymać. Bardzo chcę skupić się tylko na treningu, jednak na razie nie jest to możliwe. Pracuję więc w nocnym klubie.

Jak skomentujesz swoją walkę z Maro Perakiem na 10 Konfrontacji Sztuk Walki?

Maro to mocny i doświadczony przeciwnik, choć w pierwszej rundzie dominował, to nie czułem się zagrożony. Na początku walki był silny, ale czułem, jak traci moc. Druga runda przebiegła całkowicie po mojej myśli.

Kogo uważasz za swój autorytet, osobę z której bierzesz przykład?

Nie będę się rozwodził – Fiodor Emelianenko.

W Polsce jest dużo znakomitych zawodników, kto według Ciebie może w przyszłości zaistnieć na arenie międzynarodowej rywalizując z najlepszymi zawodnikami świata.

Moim zdaniem mogą to być Tomek Drwal, Damian Grabowski, Michał Materla, Mamed Khalidow, Daniel Dowda.

Co robiłeś z Tomkiem Drwalem na UFC 93 w Dublinie? Możesz zrelacjonować nam ten wyjazd. Na pewno było to bardzo emocjonujące wydarzenie.

Fakt, wydarzenie było powalające. Samo bycie na takiej gali to przeżycie – zawodnicy, organizacja, oprawa, muzyka, kibice, doping … słowa nie są wstanie tego oddać. Stałem w narożniku Tomka( od czasu do czasu trenujemy razem, stąd moja tam obecność), no a po walce cieszyłem się razem z nim i byłem szczęśliwy. Tomek był bardzo dobrze przygotowany, spokojny i pewnie czuł się w octagonie.

Jak to się dzieje ze mistrz świata Muai Thai wygrywa tyle walk przez submission?

Od małego pociągały mnie sztuki walki jako takie. Zaczynałem od judo, potem trenowałem boks, a zanim jeszcze zacząłem stawiać pierwsze kroki w Muay Thai, wiele potu wylałem na macie trenując BJJ. Mam purpurowy pas.

Możesz opowiedzieć nam coś o swojej karierze grapplerskiej z której jesteś o wiele mniej znany. Jakieś sukcesy, osiągnięcia?

Mój debiut w graplingu, to było zwycięstwo w 2002r. w Tychach w Otwartym Turnieju Brazylijskiego Jiu-Jitsu i Submission Wrestling. Potem brałem udział w wielu krajowych i zagranicznych turniejach oraz Polskiej Lidze BJJ. Między innymi mam na swoim koncie:

2 miejsce w lidze w Raciborzu w 2004 r. ,
1 miejsce w Pucharze Polski w Koninie w 2005r. ,
3 w Mistrzostwach Polski BJJ w Poznaniu w 2005 r.,
7 miejsce w Rankingu Chwytaczy KOSIOR.pl w sezonie 2005.,
2 miejsce w Międzynarodowym Turnieju Submission Wrestling w Budapeszcie
w 2006 r.,
w 2007 r. na tym samym turnieju w Budapeszcie zdobyłem dwa złote medale
w open i swojej kat. wagowej.
dwukrotnie wywalczyłem wicemistrzostwo Polski w submission w Szczecinie
w 2006 i 2007 r.,
wygrałem ligę BJJ w Krakowie w 2007r.

W ten sposób zdobywałem doświadczenie.

Jak wygląda twój trening, gdzie w ogóle trenujesz? Kto jest twoim trenerem?

Mieszkam w Cieszynie i tu „zaliczam” siłownię, biegi po górkach, a na treningi dojeżdżam codziennie do Rybnika do klubu OCTAGON (www.octagon.rybnik.pl) Parter i MMA trenuję pod kierunkiem Grzegorza Jarząbka, a Muay Thai – Eugeniusza Mandrysza. Świetni faceci. Wiele im zawdzięczam.

Masz kogoś z kimś chciałbyś się w przyszłości zmierzyć?

Wielu jest takich zawodników, ale oni póki co – walczą w UFCJ .

Kiedy i gdzie Twoja następna walka?

Jeśli nic nie ulegnie zmianie to najbliższa walka dopiero w maju na KSW.

Jak radzisz sobie ze stresem przedmeczowym, czy masz jakieś „czary mary” lub inne zaklęcia, które mają przynieść Ci powodzenie w walce.

Skupiam się na walce i staram się wykonać wszystko najlepiej jak potrafię . Koncentruję się bez żadnej magii.

Co o Twojej karierze sądzi rodzina, jak na nią reagują, jak to przeżywają?

Rodzice początkowo niezbyt przychylnym okiem patrzyli na rodzaj sportu, który wybrałem, ale nie mieli wyjścia i w końcu zaakceptowali. Swój stosunek do tego co robię zmienili po zawodach Polskiej Ligi BJJ w Raciborzu w 2004r. Przyjechali mi tam pokibicować… no i złapali bakcyla. Byli ze mną we Wrocławiu na Eliminacjach KSW. Mama buszuje po stronkach MMA K-1 i generalnie orientuje się w temacie (chyba lepiej niż tata). Brat, kuzynowie zawsze są obecni na zawodach. Cieszą się każdym sukcesem, wspierają mnie, są dumni.

Jakiej słuchasz muzyki? Jaki jest ulubiony Twój film? Jakie masz hobby poza sztukami walki? Dziewczyna, żona?

Słucham różnej muzyki, ale najczęściej w stylu zespołu „Metallica”. Ulubionych filmów mam kilka, np. „300 Spartan”, „Gladiator”, „Braveheard” i „Terminator 2”, a moja dziewczyna ma na imię Dorota – pozdrawiam ją!

Plany na przyszłość? Czy planujesz ją ze sportami walki?

Tak, swoją przyszłość wiążę ze sportami walki. Cały plan mam już w sercu i w głowie, ale na razie nich tam pozostanie.

Każdy o czymś marzy. Jakie jest Twoje największe marzenie?

Chciałbym, żeby moje plany się zrealizowały .

Dzięki bardzo, że poświęciłeś mi tyle czasu, dzięki za udzielony wywiad, korzystając z okazji życzę Ci sukcesów, pozdrawiam Twoich znajomych, przyjaciół oraz rodzinę.

Dzięki, również życzę powodzenia. Pozdrawiam wszystkich fanów i kibiców MMA.

Janek

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis