Greg Hardy nie będzie mógł użyć inhalatora podczas UFC w Moskwie, mimo iż… to nie jest doping!

Foto: theScoreMMA
Foto: theScoreMMA

Zawodnik wagi ciężkiej UFC Greg Hardy (5-1, 1 N/C) wywołał mocną dyskusję po UFC w Bostonie, kiedy podczas walki z Benem Sosolim między rundami użył inhalatora. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że dostał takie przyzwolenie od komisji sportowej, która potem zweryfikowała wynik jego walki na niedobytą.

W oktagonie natomiast Hardy wygrał decyzją sędziów z Sesolim, ale ze względu na użycie inhalatora (Hardy jest astmatykiem!) między drugą a trzecią odsłoną tego starcia, wynik tej konfrontacji unieważniono.

Znalezione obrazy dla zapytania greg hardy inhaler gif

Teraz, tuż przed występem Amerykanina na UFC w Moskwie, gdzie zmierzy się w co-main evencie gali z Alexandrem Volkovem (30-7) do sprawy inhalatora odniósł się Jeff Novitzky, odpowiedzialny w organizacji UFC za zdrowie zawodników:

“W moim świecie, w świecie USADY używanie inhalatora nie jest nielegalne, więc stosowanie go jest dozwolone zarówno w okresie poza zawodami, jak i w czasie zawodów, pod warunkiem, że utrzymujesz poziom poniżej pewnego poziomu. Myślę, że chodzi o 800 mikrogramów na 12 godzin. Każde zaciągnięcie się inhalatorem to 90 mikrogramów. Jeśli nie zaciągniesz się kilkanaście razy tym inhalatorem, to będziesz poniżej tego progu.

Druga sprawa oczywiście odnosi się do komisji i chyba wszyscy widzieliśmy na taśmach, że Greg Hardy zapytał się o to, czy może użyć inhalatora w przerwie między rundami, a inspektor komisji mu to potwierdził. Jednak wg mojego rozumowania, nie możesz tego robić podczas walki, a inspektor, który pozwolił mu na to zwyczajnie był źle poinformowany.”

Novitzky jednocześnie potwierdził, że inhalatora nie będzie można wnieść do oktagonu podczas walki Grega Hardy’ego w Moskwie:

“Nie będzie mógł z niego korzystać. To nie jest substancja dopingująca, ale przepisy komisji sportowej. Myślę, że każda komisja zgodziłaby się na użycie inhalatora bezpośrednio przed walką, ale podczas jej toczenia, nie może zawodnik korzystać z innych środków niż woda.”