MMA PLBohaterowieEmanuel Augustus – styl pijanego mistrza… w boksie!!!

Emanuel Augustus – styl pijanego mistrza… w boksie!!!

Foto: Nov 8, 2008; New York, NY, USA; Francisco Figueroa (Tan/Red) and Emanuel Augustus (Leopard) trade punches during their fight at Madison Square Garden in New York, NY.

Niby tańczy, niby się zatacza. Ostro irytuje przeciwnika, który jak najszybciej chce go skarcić za lekceważenie w walce. Rywal rozgrzany z wściekłości przecina powietrze mocną kombinacją… i przyjmuje kilka celnych, kontrujących ciosów. Tak walczył Emanuel Augustus. Bokser nie do zapomnienia!

Styl walki nie do podrobienia!

Sam Floyd Mayweather Junior będzie pamiętał starcie z Augustusem. Pokonał go, jednak sak sam przyznał, Emanuel Augustus był najtwardszym rywalem, z którym przyszło mu się zmierzyć. Mimo niezbyt wybitnego rekordu jak na boksera (38-34-6), nie da się zaprzeczyć niezwykłemu talentowi wojownika, który bił się z najlepszymi pięściarzami. Zdobył pas mistrza świata wagi super lekkiej IBA.

Emanuel Augustus urodził się jako Emanuel Ya’kov Burton w styczniu 1975 roku. Zaczynał zawodową karierę jako 19-latek. Już w połowie lat 90’ jego walki przyciągały wielką publiczność. Jego unikalny styl walki, chęć mierzenia się z każdym rywalem bez względu na krótki czas przygotowań czy zastępowanie kontuzjowanego zawodnika bardzo imponowały kibicom. Wygrywał, przegrywał (dość często po kontrowersyjnych decyzjach), ale zawsze dawał niezwykłe ringowe show. Jego starcie (przegrane) z  Mickym Wardem z 2001 roku było okrzyknięte przez stację ESPN i Ring Magazine jako walka roku. Pojedynek był nominowany do nagrody walki dekady ESPN.

Emanuel Augustus vs. Courtney Burton – sprawiedliwości stało się zadość!

Szczególny uznaniem cieszyła się jego walk z lipca 2004 roku z Courtney Burtonem. Augustus był znacznie lepszy, raz za razem trafiał rywala, unikał wiele ciosów, ale przegrał bardzo kontrowersyjną decyzją. Zarówno bucząca publiczność, kibice przed telewizorami, jak i komentatorzy nie mogli się nadziwić. Mimo śledztwa komisji stanowej, nie zmieniono werdyktu. Augustus zemścił się we wrześniu 2006 roku. Pokonał Burtona w 8 rundzie długą kombinacją zakończoną mocnym sierpem na wątrobę. Tym razem wygrał nie pozostawiając wątpliwości, kto był lepszym w ich starciu.

Największe zwycięstwa i najbardziej absurdalna porażka „pijanego mistrza”

2 dni na przygotowanie do walki z  rywalem o rekordzie 37-1-2? Dla Augustusa nie było problemu. Carlos Wilfredo Vilches miał zawalczyć z Vincem Philipsem, ale niedoszły rywal doznał kontuzji. Jego przygotowania mogły pójść na marne, jednak wyzwanie przyjął Emanuel Augustus. Świetnie przygotowany, pnący się w rankingach Vilches utrzymywał dystans, jednak przeciwnik na zastępstwo umiejętnie robił presję i kontrował prosto na szczękę. Augustus pokonał faworyzowanego rywala przez rozcięcie w 8 rundzie.  Niespełna 2 lata później został mistrzem wagi super lekkiej IBA pokonując Alexa Trujillo jednogłośną decyzją, jednak pierwsza obrona pasa nie była udana. Również tutaj nie zabrakło kontrowersji. W pojedynku z Romasem Barrientesem sędzia ringowy zdyskwalifikował Augustusa za dyskutowanie i brak kontaktu wzrokowego z „rozmówcą”, gdy został o to poproszony.

Największe zwycięstwo? Walka o życie!

13 października 2014 roku Augustus został postrzelony w tył głowy. Przeżył dzięki aparaturze podtrzymującej życie. Podejrzany Christopher Stills wyszedł z aresztu ze względu na brak dowodów i świadków. Mimo naprawdę ciężkiego stanu, Emanuel Augustus przeżył i wrócił do zdrowia.

Wrócił również do treningów, nawet zapowiadał powrót do boksu mimo podeszłego wieku. Uda się, czy się nie uda, będzie walczył, czy nie będzie – i tak pozostanie bokserem, którego pojedynki były niezapomniane. Olej rekord jego walk i zobacz, JAK on walczył!