MMA PLBohaterowie„Złoty” zapaśnik, trzykrotny mistrz olimpijski – Buvaysar Saytiev

„Złoty” zapaśnik, trzykrotny mistrz olimpijski – Buvaysar Saytiev

Foto: Buvaysar Saytiev z rosyjską flagą, Alchetron.com

Kilkanaście złotych medali mistrzostw Europy i świata. Trzy mistrzostwa olimpijskie z lat 1996, 2004, 2008 (udało się to tylko trzem zawodnikom). Buvaysar Saytiev jest uważany za jednego z najlepszych zapaśników w historii. Czeczen to żywa legenda zapasów w stylu wolnym. 

Buvaysar Saytiev – mistrz od najmłodszych lat!

Urodził się 11 marca 1975 roku w Khasavyurt (Dagestan). Zapis jego imienia i nazwiska jest zróżnicowany, więc jest znany jako Buvaisar Hamidovich Saitiev, Buvaysar Hamidovich Saytiev lub Buwajsar Sajtijew. Po ukończeniu 17 roku życia wyjechał do Krasnojarska, by tam trenować w jednym z najlepszych klubów Związku Radzieckiego/Rosji. Niedługo później reprezentował Rosję na najwyższym szczeblu zawodów. Występował w kategoriach od 74 kg do 76 kg. Pierwszym wielkim sukcesem było mistrzostwo świata z Atlanty zdobyte w 1995 roku. Buvaysar miał wtedy zaledwie 20 lat. Pokonał 5 rywali i zgarnął złoto. Rok później był już mistrzem olimpijskim. Pokonał na punkty wszystkich przeciwników i znów triumfował w amerykańskiej Atlancie. Kolejne dwa lata to triumfy na mistrzostwach świata w Krasnojarsku i w Teheranie.

Dwie porażki i wielkie powroty!

Buvaysar Saytiev przymierzał się do kolejnego złota olimpijskiego, jednak niespodziewanie przegrał na punkty z Amerykaninem Brandonem Slayem, który na igrzyskach zdobył srebrny medal (złoto przyznano mu po wpadce dopingowej mistrza Alexandra Leipolda). 8 miejsce nie załamało Czeczena. Wojownik powrócił do startów i znów dominował na scenie europejskiej i światowej. Na kolejnych igrzyskach (w 2004 roku w Atenach) był już bezkonkurencyjny. Zdobył 2 olimpijskie złoto, rok później dołożył kolejne mistrzostwo świata. Druga porażka przytrafiła się na mistrzostwach świata w Chinach. Lepszy okazał się Bułgar Mihail Ganev. I również po tej porażce Buvaysar Saytiev wrócił do formy. W 2008 roku w Pekinie zdobył trzecie mistrzostwo olimpijskie. W ogólnym rozrachunku jego rekord pojedynków na mistrzostwach świata i na IO wynosi 46 zwycięstw i tylko 2 porażki.

Buvaysar Saytiev, bezwzględna dominacja i motywacja… w poezji!

Wojownik dużą wagę przykładał do swojej życiowej filozofii. Dbał o wykształcenie. Skończył studia na wydziale prawa i zarządzania przedsiębiorstwem. Buvaysar Saytiev jest wielkim fanem poezji noblisty Borisa Pasternaka, a wiersz „Życie – moja siostra” z 1922 roku był powtarzany przez wojownika przed każdą walką. Poniżej fragmenty po rosyjsku i po angielsku:

 

Быть знаменитым некрасиво.

Не это подымает ввысь.

Не надо заводить архива,

Над рукописями трястись.

 

Цель творчества самоотдача,

А не шумиха, не успех.

Позорно ничего не знача,

Быть притчей на устах у всех.

 

It is not seemly to be famous

Celebrity does not exalt;

There is no need to hoard your writings

And to preserve them in a vault.

 

To give your all – this is creation,

And not – to deafen and eclipse.

How shameful, when you have no meaning,

To be on everybody’s lips!

Buvaysar Saytiev – legenda za życia

Wojownik w czasie swojej kariery pięciokrotnie był uznawany za najlepszego zapaśnika na świecie w stylu wolnym. Obecnie jest kapitanem rosyjskiej reprezentacji w zapasach, członkiem Rady Wychowania Fizycznego i Sportu przy prezydencie Federacji Rosyjskiej oraz członkiem rosyjskiej Dumy. Jego brat, Adam Saytiev jest mistrzem olimpijskim z Sydney w stylu wolnym (kat. 85 kg).