MMA PLInneAdam Kostka. Polski biznesmen z Niemiec, który wspiera wschodzące gwiazdy MMA

Adam Kostka. Polski biznesmen z Niemiec, który wspiera wschodzące gwiazdy MMA

Foto: Adam Kostka Transporte MMA

Wierni kibice mieszanych sztuk walki, a zwłaszcza fani Konfrontacji Sztuk Walki, z pewnością dobrze znają firmę “Kostka Transporte”, która pojawia się u wielu gwiazd MMA. Za wszystkim stoi Adam Kostka, mieszkający od 35 lat w Niemczech biznesmen z Polski, który na co dzień prowadzi firmę transportową. Dużą część swoich zarobków przeznacza on jednak na pomoc polskim i zagranicznym fighterom. O tym, jak znalazł się w mieszanych sztukach walki i na czym polega jego rola, opowiedział w rozmowie z MMA.pl.

Adam Kostka od lat jest związany ze sportami walki. W młodości trenował kickboxing. Okazuje się jednak, że swoją przygodę ze sportem rozpoczął od piłki nożnej. To doprowadziło go do sportów walki. Dzięki temu trenował i walczył amatorsko, co doprowadziło go do sukcesów.

Od ósmego roku życia grałem w piłkę w Odrze Wodzisław. Po treningach było już późno i w różnych miejscach dostawałem nieraz wpieprz. Oglądałem filmy z Bruce’em Lee i później, kiedy miałem 15 lat, po treningu zostałem bardzo mocno pobity przez “szefa”, “Bunia”. Po wyleczeniu się nie było nic innego w mojej głowie, tylko nauczyć się walczyć – przyznał.

Biznesmen zaczynał wiele lat temu, przez co nie trafił od razu do oktagonu i MMA.

Najpierw zacząłem trenować kung fu, a później karate kyokushin. Później wyjechałem do Niemiec i tam zacząłem treningi kickboxingu. Tak ćwiczyłem dalej, aż do tytułu mistrza Niemiec. Czas jednak się ograniczył, a i praca była dla mnie ważniejsza – uzupełnił.

Kostka związany jest przede wszystkim z K-1, jednak sądzi, że ta dyscyplina pozostanie w cieniu MMA. To w tym sporcie biznesmen widzi przyszłość sztuk walki.

W Polsce i w Niemczech przyszłość kickboxingu jest taka jak boksu. MMA jest tym nowoczesnym sportem walki, które będzie górowało i dalej się rozwijało – skomentował.

Kostka mieszka w Duesseldorfie, w związku z czym z jego pomocy korzystają wszystkim zawodnicy UFD Gym. Wśród fighterów, którzy mogą liczyć na wsparcie przedsiębiorcy, są między innymi mistrzowie KSW – Roberto Soldić i Daniel Torres. Kostka sponsoruje też eks-czempionów organizacji, między innymi Antuna Racicia czy Salahdine’a Parnasse’a.

Kostka wskazał, u kogo spośród wymienionych gwiazd kogo widzi największy potencjał. – Roberto Soldić. Chyba każdy mi to potwierdzi – oznajmił.

Jednocześnie biznesmen wierzy, że “Robo Cop” zostanie wielką gwiazdą tego sportu. – Roberto jest od dwóch lat w moich rękach i widzę go w KSW i w Polsce jako największą gwiazdę. Ma potencjał na więcej, na UFC, ale ja go widzę tutaj. Wierzę w to, że polscy kibice, jeśli go tak lubią, to pomogą, żeby go zatrzymać w Polsce, w KSW, dzięki czemu pójdzie taką drogą jak Mamed Chalidow – dodał.

Adam Kostka z Dominikiem Woźniakiem (MMA.pl) i Adamem Lewickim (MMA.pl, Onet)

Nie wszyscy zawodnicy korzystają ze współpracy z “Kostka Transporte” tak dobrze jak Roberto Soldić czy Daniel Torres. Są również wojownicy, przez których ma się wrażenie zmarnowania pieniędzy.

To było widoczne ostatnio, kiedy Kacper “Polish Maschine” Miklasz (przegrał z Michałem Piwowarskim) nie podporządkował się naszym regułom treningowym, które były dla niego przydatne rozwojowo. Poza tym zawiodłem się na Holendrze Djamilu Chanie (przegrał z Cezarym Oleksiejczukiem) i na Fabianie “Jacarezinhu” Silvie (przegrał z Mateuszem Rębeckim) – skomentował biznesmen.

Przez przedsiębiorcę wspierani są nie tylko profesjonaliści. Firma “Kostka Transporte” została oficjalnym sponsorem “Stowarzyszenia MMA Polska”, co oznacza pomoc dla amatorskiej formuły mieszanych sztuk walki.

MMA to jest naprawdę przyszłość sportu. Ten sport można szlifować już od najmłodszych lat. Daje to wiele możliwości rozwoju dla dyscypliny. W Niemczech też mamy współpracować i się rozwijać. Prezes Martin Lewandowski jest moim serdecznym kolegą, więc jestem zaszczycony, aby wraz z nim móc wspierać i rozwijać MMA. Dużą rolę odgrywają też w tym moi przyjaciele z Niemiec, Ivan i Tomi Dijakovicowie – zaznaczył Kostka.

Kostka może też bez problemu porównać polską i niemiecką scenę MMA. Biznesmen nie ma wątpliwości, kto lepiej wypada na tym tle. – Polska jest lepiej rozwinięta od niemieckiego MMA. Dlatego tutaj gościmy tak często i naprawdę nam się podoba, jak polscy kibice to wspierają. Jestem przez to bardzo zadowolony – zakończył.

Zobacz także:

Conor McGregor udostępnia post Don Kasjo! Czy wie kim jest gwiazda FAME MMA?

Jedna z największych gwiazd w historii mieszanych sztuk walki Conor McGregor udostępnia w mediach społecznościowych post Don Kasjo! Post ze zdjęciem zawodnika FAME MMA, na którym ten jest pijany!

Fury i Wilder spotkali się twarzą w twarz przed trzecią walką. Bardzo długi staredown!

Czołowi zawodnicy wagi ciężkiej po raz trzeci spotkają się w ringu. Pierwsze starcie zakończyło się remisem, drugie wygrał Anglik. Teraz Fury i Wilder zawalczą po raz trzeci, ale najpierw zaliczyli aż 6-minutowy staredown