MMA PLNajnowszeAnalizySzczegółowa analiza techniczna walki Joanna Jędrzejczyk vs. Jessica Andrade na UFC 211

Szczegółowa analiza techniczna walki Joanna Jędrzejczyk vs. Jessica Andrade na UFC 211

Sobotnie starcie Joanny Jędrzejczyk z Jessicą Andrade, “na papierze” wydaje się jednym z najtrudniejszych dotychczasowych testów dla obecnej “Undisputed Champion” .

Polka spokojnie radziła sobie z czołówką wagi słomkowej, m.in. dwukrotnie odprawiając Claudie Gadelhę, a w ostatniej walce pewnie zwyciężając największą polską konkurentkę do pasa – Karolinę Kowalkiewicz.

Z kolei Andrade jest na fali 3 zwycięstw z rzędu i buńczucznie zapowiada detronizację polskiej mistrzyni – co z resztą zamierza zrobić przy użyciu swoich mocnych umiejętności zapaśniczych, jak i kanonady sierpów, które robią poważniejsze zniszczenia na twarzach rywalek od czasu zejścia Jessici kategorię wagową niżej – Brazylijka jest bardziej dynamiczna i o wiele lepiej wykorzystuje swoje warunki i tężyznę fizyczną.

Czy trenująca pod okiem ekipy American Top Team  Polka utrzyma swoją nieskazitelną, zwycięską passę i rozegra taktyczną batalię w stójce z niezwykle silną Brazylijką? O tym przeczytacie w poniższej analizie, jednak na 100% przekonamy się o tym już sobotniej nocy!

JOANNA JĘDRZEJCZYK (13-0):

Info ogólne:

Polka w ciągu niecałych 3 lat kariery w UFC pokonała 7 rywalek z rzędu, stając się absolutną dominatorką wagi słomkowej kobiet. Utytułowana niegdyś w muay thai, a dziś będącą jednym z najjaśniejszych punktów marketingowych amerykańskiego giganta Jędrzejczyk – jest niezwykle pewną siebie postacią, czym przyciąga spore rzesze fanów na całym świecie. Słynąca z niezliczonych i wyprowadzanych w niesłychanym tempie kombinacji ciosów i kopnięć Polka, co raz głośniej mówi o chęci podjęcia rywalizacji w nowej, pośredniej kategorii wagowej kobiet UFC, a więc kto wie, czy wygrany pojedynek z Andrade nie będzie jej ostatnim w dywizji słomkowej – o tym przekonamy się już niedługo.

Stójka:

Polka jest mistrzynią strategii i kombinacji kickbokserskich, o czym przekonały się dobitnie wszystkie rywalki Asi, z Claudią Gadelhą na czele. Praca nóg Jędrzejczyk pozwala unikać ataków jej oponentek, czym konsekwentnie Polka zabiera siły i chęci do walki swoim “ofiarom”.

Asia lubi korzystać z kombinacji lewy-prawy-lewy, po zakończeniu której schodzi z linii ataku uniemożliwiając rywalkom skuteczne kontry.

Polska gwiazda American Top Team często uderza szybkie i piekielnie celne, oszczędne kombinacje 1-2 ciosów, po czym natychmiast łapie półdystans.

Presja i dystans, który potrafi doskonale utrzymywać Polka z rundy na rundę irytuje rywalki, które popełniają co raz więcej błędów przeważnie ratując się desperackimi próbami obaleń, których Jędrzejczyk nie puszcza płazem:

Mimo, że JJ nie nokautuje swoich rywalek jednym uderzeniem, jest mistrzynią umęczania oponentek gradem ciosów z każdej możliwej płaszczyzny, kładąc nacisk przede wszystkim na kopnięcia, a zaczynając od niezliczonej liczby low-kicków, przez front-kicki i najrzadziej kopane high-kicki.

Jak na mistrzynię świata muay thai przystało Asia skutecznie korzysta z uderzeń łokciami, które wykorzystuje w krótkim dystansie, bądź klinczu:

Zapasy:

Królowa dywizji słomkowej gnębi rywalki w stójce, a więc musi większość czasu utrzymywać spory dystans i mobilność, by skutecznie odpierać próby obaleń:

Teoretycznie największe szanse Brazylijki leżą właśnie w tej płaszczyźnie, jednak Polka ma najwyższą skuteczność obron obaleń w całej dywizji słomkowej (aż 83%), a sytuacje jak poniżej, w dotychczasowej karierze JJ można policzyć na palcach jednej ręki.

Ani Claudia Gadelha, ani Karolina Kowalkiewicz – błyszczące przecież w płaszczyźnie parterowej, nie zdołały utrzymać Olsztynianki na plecach, ani nie umęczyły w klinczu pod siatką.

Można by z tego wywnioskować, że Polka powinna sobie w podobny sposób poradzić z dość szablonową rywalką, jaką jest Jessica Andrade. Główną rolę zagra tu sposób, w jaki Asia postanowi utrzymać Brazylijkę na dystans.

Parter:

Jak dotąd żadna przeciwniczka polskiej gwiazdy UFC nie zdołała zatrzymać jej na dłużej niż kilka sekund w tej płaszczyźnie. Doskonałe umiejętności obrony obaleń i wyczucia dystansu powodują, to że Joanna Jędrzejczyk jest niemal nieuchwytna dla ciosów i chwytów oponentek, przez to walka rozgrywa się głównie w koronnej dla Polki płaszczyźnie, czyli stójce. Możemy gdybać, że Brazylijka zdoła bezpiecznie skracać dystans, obalać i utrzymywać fighterkę ATT na macie oktagonu, jednak do tej pory nie udawało się to o wiele lepszym grapplerkom i zapaśniczkom, niż Andrade. Czy podobnie potoczą się losy sobotniego pojedynku i znowu ręka polskiej wojowniczki powędruje do góry? Tego życzymy sobie chyba wszyscy!

Kondycja/wola walki:

JJ jest typem zawodniczki, która podchodzi bardzo profesjonalnie do wykonywanej pracy, dzięki temu Polka nie pozwala sobie na żadne braki kondycyjne, a wręcz potrafi przyspieszać w finalnych momentach walki na pełnym dystansie. Wola walki Asi jest niepodważalna, biorąc pod uwagę jej charyzmę i pewność siebie, możemy być spokojni o bojowe, lecz taktyczne nastawienie psychiczne mieszkającej na Florydzie Jędrzejczyk.

Czynnik X:

Jedynym czynnikiem niespodziewanym jaki może się wydarzyć, jest to, czy Jessica Andrade zdoła obalać JJ i zagrażać w parterze. Jednak śmiem twierdzić, że juz niedługo roczna przygoda Polki w American Top Team tylko polepszyła te aspekty u naszej mistrzyni i nie musimy być o te czynniki niespokojni.

Plusy:

– świetna technicznie kickbokserka

– 83% skuteczność w obronie obaleń

– nieustępliwość i mobilność na nogach

– szeroki arsenał uderzeń i kopnięć

– bardzo dobre cardio

Minusy:

– nieco słabsza fizycznie od rywalki

 

JESSICA ANDRADE (16-5):

Info ogólne:

Jessica Andrade ma 25 lat, a na swoim koncie już 21 zawodowych pojedynków, z których 16 walk wygrała, 5 razy zmuszona była uznać wyższość rywalek. Zadebiutowała w sierpniu 2011 roku, mając zaledwie 19 lat. Od lipca 2013 roku pochodząca z Brazylii Bate Estaca związana jest kontraktem z największą organizacją MMA na świecie. W oktagonie UFC Andrade stoczyła 10 walk, wygrała siedem, od czasu gdy w czerwcu 2016 roku stoczyła pierwszą walkę w limicie 115 funtów nie przegrała ani jednej z 3 walk. Zawodniczka Parana Vale Tudo zajmuje aktualnie 3 pozycję w rankingu dywizji słomkowej. Walka z Jędrzejczyk będzie pierwszą walką w karierze Andrade, której stawką będzie pas mistrzowski. Brazylijka jest posiadaczką purpurowego pasa w BJJ, 25 latka trenowała również kickboxing i Muay Thai. Większość swoich walk Bate Estaca wygrywała przed czasem, poddając lub nokautując swoje przeciwniczki.

Stójka:

Stójka Jessici Andrade bazuje na bardzo przyzwoitym boksie. Brazylijka jest agresywna i nieustępliwa, dzięki świetnej kondycji jest w stanie bez większych problemów przewalczyć pełen dystans, bombardując rywalki ciosami. Oglądając jej walki pierwsze co rzuca się w oczy to nie najlepsze warunki fizyczne, którymi dysponuje oraz duża agresja. Patrząc na Andrade mamy wrażenie, że jest niska nawet jak na dywizję słomkową, potęguje to również niska i zamknięta pozycja walki, którą przyjmuje. Mimo stosunkowo krótkiego zasięgu zawodniczka bardzo dobrze czuje dystans, który potrafi momentalnie skrócić, kiedy rozpoczyna swoje akcje. W repertuarze Andrade nie zobaczymy wielu kopnięć, są to raczej pojedyncze low-kicki, front-kicki oraz kolana. Jeśli poczuje się w klatce pewniej potrafi również zaskoczyć rywalkę latającym kolanem.

Największą uwagę przykłada jednak jak już podkreślałam do akcji bokserskich, lewy-prawy bity w różnych płaszczyznach, zarówno na głowę jak i korpus, można uznać za jej znak rozpoznawczy. Nie ogranicza się jednak do krótkich sekwencji ciosów i chętnie je ponawia, szczególnie kiedy zauważy, że rywalka odczuwa siłę uderzeń .Bijąc Andrade napiera na przeciwniczkę spychając ją do defensywy pod siatką. W swoich szarżach jest nieustępliwa, szybka i niezwykle agresywna.

Brazylijka jest niezwykle niebezpieczna pod siatką, kiedy obija korpus i głowę przeciwniczek kombinacjami lewy-prawy, które zdarza jej się wykańczać kolanami lub łokciami.


Bate Estaca bez oporów wdaje się w wymiany z rywalkami, stąd jej ataki miejscami przeradzają się w chaotyczne bezpardonowe wymiany. W swoich atakach Andrade nie zawsze ma czas na obronę, nie najlepiej prezentuje się również z kontry.

Andrade prezentuje się również bardzo dobrze w tajskim klinczu, nie ma problemów z kontrolą przeciwniczek. Mimo, że jest niższa od wielu rywalek potrafi zaskoczyć bardzo dobrym łokciem lub podbródkowym przy rozerwaniu klinczu.

W dystansie często zdarza jej się uderzać bardzo obszerne sierpy, szczególnie chętnie prawą ręką. W ciosy te wkłada całą swoją siłę i wstrząsnęła już niejedną rywalka.

Zapasy:

Zapasy nie są ulubioną płaszczyzną walki Brazylijki, ale we współczesnym MMA nie sposób ich uniknąć, stąd Andrade mimo że nie stosuje ich zbyt często, radzi sobie w tej płaszczyźnie całkiem dobrze. Mimo że nie dysponuje najlepszymi warunkami fizycznymi to zawodniczka z Brazylii jest silna i dobrze czuje środek ciężkości. Zdecydowanie najczęściej mamy okazję oglądać ją w klinczu pod siatką, gdzie radzi sobie naprawdę bardzo dobrze, kontrolując przeciwniczki, dociskając je do siatki.


W swoich ostatnich walkach Andrade pokazała fanom również kilka efektownych sprowadzeń, chociaż warto podkreślić, ze Brazylijka preferuje walkę w stójce i nie robi tego często. Mieliśmy jednak okazję oglądać w jej wykonaniu wyniesienia, czy sprowadzenia za jedną nogę.


Po obaleniu Andrade miewa trudności z ustabilizowaniem swoich rywalek, ale tutaj również korzysta ze swojej siły i determinacji dzięki czemu zwykle jej się to udaje, kiedy już złapie pozycje potrafi ją utrzymać.

Również w defensywie zapaśniczej Andrade korzysta gównie ze swojej siły fizycznej oraz pracy nóg. Rywalki, które próbują ją sprowadzać zwykle zostają zepchnięte do dystansu i atakowane ciosami.

Parter:

Jessica Andrade jest purpurowym pasem brazylijskiego jiu-jitsu. Bate Estaca spośród 15 wygranych walk, siedem kończyła właśnie poddając rywalki. Co warte zaznaczenia, aż sześć razy była to gilotyna. Zaledwie raz, Brazylijka odklepała rywalkę inną techniką – duszeniem zza pleców.



Bardzo cennym skalpem było poddanie Calderwood. Andrade niemalże od samego początku obaliła rywalkę i kontrolowała z góry. “JoJo” co prawda starała się atakować trójkątem nogami, lecz Jessica miała się na baczności, rozbijała rywalkę kolejnymi ciosami, aż w końcu chwyciła rywalkę za głowę i było po sprawie.
Poza gilotynami, Andrade sprawia rywalkom spore kłopoty mocnym g’n’p.


Dysponująca ogromną siłą Brazylijka, co możecie zobaczyć wyżej, sieje spustoszenie mocnymi łokciami czy uderzeniami. Często są to pojedyncze ciosy, które jednak są w stanie znacznie zatrząsnąć głową rywalek. Andrade całkiem nieźle kontroluje pozycję, choć nie jest w niej bezbłędna. Również, jeśli chodzi o poddania, bo Jessice zdarzało się przegrywać odklepując techniki kończące. Ciężko przypuszczać, że Jędrzejczyk będzie szukała poddań, lecz warto zaznaczyć, że to właśnie przez poddanie Andrade przegrała dwie ostatnie walki.

Szczególnie bolesna dla Brazylijki musiała być porażka z Raquel Pennington. Andrade bowiem w trakcie walki kilkukrotnie wpinała gilotynę, która nie była jednak wystarczająco dobra. Finalnie to Amerykanka ją poddała, niemalże równo z końcem drugiej rundy duszeniem zza pleców. Z kolei Reneau poddała ją trójkątem. W tamtej walce Andrade nie zachowała zimnej głowy. Po naruszeniu rywalki akcją w stójce, dosłownie wbiła się w nią w parterze i… wpakowała się w trójkąt nogami. Kilkanaście sekund później była zmuszona odklepać.
Finalnie, Brazylijka jest groźna z góry i lubi chwytać za głowę, popełnia jednak błędy, a kontrola z góry bywa niezbyt dobra i da się spod niej uciec. To dobry znak dla Joanny Jędrzejczyk.

Kondycja/wola walki:

Trzy rundy w dobrym, mocnym tempie Andrade przechodziła bez problemu. W walce na UFC 211 po raz pierwszy stanie do walki zakontraktowanej na 25 minut. I to z maszyną jaką jest Jędrzejczyk. Jestem ciekaw jak Brazylijka będzie wyglądała w rundach mistrzowskich, o ile oczywiście do nich dojdzie. O wolę walki możemy być spokojni – walka o tytuł to swego rodzaju zwieńczenie drogi, którą przebyła Andrade.

Czynnik X:

Poza wspomnianą wyżej kondycją w rundach mistrzowskich, innym z czynników decydującym o przebiegu tej walki może być walka w stójce. Jak wiemy, Andrade bije naprawdę mocno. W swojej karierze przegrywała jednak przez TKO, rodzi się pytanie, która z pań szybciej przełamie rywalkę i zabierze jej ducha walki – JJ jest w tym jak na razie mistrzem.

Plusy:

– siła ciosu

– obalenia, rzuty, wyniesienia

– agresja i determinacja

Minusy:

– atakując, odsłania się na kontry

– podejmuje szaleńcze i chaotyczne brawle

 

Analiza wykonana przez: Anka Olszewska, Krystian Młynarczuk & Bartek Zarębski.

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis