MMA PLNajnowszeBez kategoriiBił nazistów w Auschwitz! – Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Bił nazistów w Auschwitz! – Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Niedożywiony 40 – kilogramowy więzień vs. 70-kilogramowy nazistowski strażnik sadysta. Wynik do przewidzenia? Niekoniecznie. Więźniem był Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, który pokonał nazistowskiego oprawcę. Pietrzykowski był przetrzymywany w Oświęcimiu, Neuengamme, Bergen-Belsen. Jako więzień miał stoczyć od 40 do 60 walk.

Foto: Zdjęcie: gazetakrakowska.pl

Nazwisko Pietrzykowski najczęściej kojarzy się ze Zbigniewem – trzykrotnym medalistą olimpijskim w boksie. Warto jednak pamiętać o Tadeuszu Pietrzykowskim – na igrzyskach nie walczył, jednak wyczyny wojownika były czymś równie wielkim w tak trudnych czasach. Urodził się w Warszawie w 1917 roku. Jako gimnazjalista trenował u samego Feliksa Stamma. Później wstąpił do wojska, a w czasie II wojny światowej bronił Warszawy. Po kapitulacji próbował przedrzeć się do Francji, by kontynuować swoją walkę. Został zatrzymany przez nazistów. Po pobycie w więzieniu został przewieziony do Auschwitz.

Pierwszym przeciwnikiem w obozie był Walter Dunning, przedwojenny mistrz Niemiec w wadze średniej. Pietrzykowski za starcie miał dostać kostkę margaryny i pół bochenka chleba. Dunning po kilku minutach pojedynku wiedział, że czeka go sromotna porażka i przerwał pojedynek. Pietrzykowski zyskał obozową sławę. Z czasem pojawili się kolejni przeciwnicy, a walki zaczęły się odbywać na profesjonalnym ringu przy udziale bokserskich sędziów. Pierwsza obozowa porażka Pietrzykowskiego to starcie z Leu Sandersem, mistrzem Europy w wadze półśredniej. Trzy tygodnie później odbył się rewanż. Tym razem wygrał Pietrzykowski przez TKO w trzeciej rundzie. „Teddy” dzielił się „nagrodami” (przeważnie były to dodatkowe racje pożywienia) z przyjaciółmi. Kilkukrotnie spotykał w obozie św. Maksymiliana Kolbe.

Rok 1943 to przewiezienie do obozu w Neuengamme. Tam stoczył 20 walk. Pokonywał nazistowskich strażników oraz radzieckich więźniów. Walczył nawet gdy był świeżo po wyjściu ze szpitala. Oto opis jednego ze starć:

„W drugiej rundzie Hottenbach gonił mnie po ringu, a wreszcie uderzył lewą. Zbił moją rękawicę, a ja ułatwiłem to, uciekając rękawicą w dół i przygotowując uderzenie prawym (…), aby trafić w szczękę rywala. Uderzyłem w podbródek. Czysto, bezbłędnie. Hammerschlag zachwiał się i padł na deski. Uderzył głową aż zadudniło”.

Wraz z wycofywaniem się niemieckich wojsk postanowiono przewieźć więźniów do Bergen-Belsen. Obóz został wyzwolony przez aliantów w kwietniu 1945 roku. Pietrzykowski wrócił do Polski i chciał kontynuować karierę sportową, jednak nie pozwoliło na to zdrowie. Na początku lat 60 zamieszkał na stałe w Bielsku-Białej. Zmarł w 1991 roku w wieku 74 lat.

Źródła:

historia.wp.pl
slask.sport.pl
historia.focus.pl

Scrolluj dalej, albo kliknij tutaj,
by obejrzeć kolejny wpis